Menu Zavrieť

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je moderný a úsporný zdroj vykurovania do rodinných domov, či komerčných priestorov. Najrozšírenejší je systém vzduch/voda.

Tepelné čerpadlo – moderné a úsporné zariadenie

Tepelné čerpadlá získavajú na vykurovanie energiu okolia – zeme, vody alebo vzduchu. Zaraďujeme ich medzi obnoviteľné zdroje energie a patria medzi úsporné a ekologické zdroje vykurovania.

Moderným tepelným čerpadlom je možné ušetriť až 75 percent nákladov na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody.

Tepelné čerpadlo nevyužíva elektrinu na výrobu tepla, ale na pohon zariadenia a cirkuláciu kvapalín. Energiu na vykurovanie odoberá z okolitého prostredia. To umožňuje úsporné vykurovanie i chladenie budov.

Tepelne cerpadlo - moderne vykurovanie

Tepelné čerpadlá využívajú energiu prírody v lete chladia – v zime kúria

Moderné tepelné čerpadlá môžu v horúcom letnom počasí chladiť objekty. Pasívne alebo aktívne chladenie zabezpečuje letnú teplotnú pohodu v domácnosti.
Oproti klasickej klimatizácii majú niekoľko výhod:

  • nefúka chladný vzduch
  • menší teplotný rozdiel /veľká chladiaca plocha/
  • úsporná prevádzka

Návrh a správne nadimenzovanie systému zabezpečuje úspornú a stabilnú prevádzku.

Tepelné čerpadlo – ukážka našich referencií

Navrhneme vám moderné a úsporné vykurovanie presne podľa vašich požiadaviek a potrieb domu. Odborný návrh …

Výber najlepšieho tepelného čerpadla závisí od viacerých parametrov:

  • tepelná strata domu
  • druh vykurovacieho systému (podlahové vykurovanie/ radiátor)
  • využívanie tepelnej energie v objekte
  • potreba TÚV ale aj klimatické podmienky miesta inštalácie majú veľký vplyv na chod tepelného čerpadla

Ovládanie tepelného čerpadla

Moderné programovanie a riadenie tepelného čerpadla je dôležitý prvok celého systému. Má vplyv na spotrebu, komfort aj životnosť zariadenia. Spotreba elektriny tepelného čerpadla riadeného obyčajným termostatom môže byť až o 20 % vyššia ako pri kvalitnej regulácii podľa vonkajšej a vnútornej teploty.

Ovládanie tepelného čerpadla a iných zariadení v domácnosti je ideálne pripojiť na systém inteligentného riadenia domu. Najvhodnejšie je prepojenie všetkých systémov v dome pomocou inteligentného ovládania.

Výkonové číslo tepelného čerpadla COP (Coefficient Of Performance)

Tepelné čerpadlo pri svojej prevádzke spotrebováva elektrickú energiu, ale dokáže získať 3 až 5 krát viac tepelnej energie, ako spotrebováva. Tento pomer vyjadruje hlavný ukazovateľ efektívnosti prevádzky tepelného čerpadla, jeho výkonové číslo. COP nám ukazuje pomer medzi vloženou energiou a získanou energiou na vykurovanie.

Ak dodáme 1 kW vo forme elektrickej energie, ktorá poháňa tepelné čerpadlo, a na strane kúrenia získame 5 kW tepla, vtedy je výkonové číslo tepelného čerpadla 5. Vďaka COP môžeme jednoducho porovnávať účinnosť tepelných čerpadiel.