Menu Zavrieť

TZB

TZB – technické zariadenie budov

Je to súbor vybraným profesií a zariadení súvisiacich s funkčnosťou budov. Spadajú sem:

  • inštalácie (vykurovanie, vzduchotechnika, klimatizácia, chladenie, rozvody plynu, vody a kanalizácie, centrálne vysávače)
  • elektrotechnické rozvody (meranie a regulácia, elektrorozvody, zabezpečovacia technika, riadiace systémy, telefónne a počítačové siete, atd.)
  • ďalšie technické zariadenia budov (osvetlenie, výťahy, atd.)

Tieto profesie a zariadenia zabezpečujú „technické fungovanie systémov v budovách“.
Ťažiskom celého oboru sú rozvody a hospodárenie s energiou v budovách.

Navrhneme a nainštalujeme systémy vykurovania, vetrania a chladenia presne podľa vašich požiadaviek a potrieb vašeho domu. Úsporné, ekologické a inteligentné systémy s kompletnými rozvodmi.

Úsporné vykurovanie / chladenie a obnoviteľné zdroje energie

Vykurovanie a chladenie za pomoci obnoviteľných zdrojov energie je cesta k trvalo udržateľnému rozvoju. Tepelné čerpadlá spotrebujú štvrtinu energie oproti vykurovaniu elektrokotlom.

Podlahové vykurovanie

Podlahové kúrenie (oproti kúreniu radiátormi) dosiahne rovnakú teplotu v miestnosti pri nastavení nižšej teploty vykurovacieho média, čo je zapríčinené väčšou vykurovacou plochou a rovnomerným rozložením tepla.

Podlahové kúrenie – teplota vody

Voda v radiátoroch musí dosahovať teplotu minimálne 55°C, zatiaľ čo v podlahovom vykurovaní sa teplota vody pohybuje okolo 32°C. Sálanie tepla je od podlahy, čo zabezpečuje väčšiu tepelnú pohodu obyvateľov a priestory sa neprekurujú. Úspora podlahového kúrenia oproti radiátorom môže dosiahnuť až 15 percent.
Podlahové vykurovanie ideálne spolupracuje s tepelným čerpadlom a spolu vytvárajú nízkoteplotný systém, ktorý je úsporný, ekologický s dlhodobou prevádzkou.

Stropné chladenie

Stropné chladenie pracuje s malým rozdielom teplôt a rovnomerne ochladzuje priestor. Základom je chladenie veľkou plochou – pomocou chladiacej kvapaliny v rozvodných rúrkach. Odovzdávanie tepla, resp. chladu sa deje sálaním/vyžarovaním.

Teplota chladiacej kvapaliny je nižšia o 3 až 4 °C ako teplota vzduchu v miestnosti. Nedochádza teda k veľkému tepelnému šoku. Odvádzanie tepla a rozloženie teplôt v miestnosti je rovnomerné, nakoľko účinná chladiaca plocha pokrýva veľkú plochu stropu.

Centrálny vysávač

Centrálny vysávač je oceňovaný pomocník v boji proti prachu a alergiám! Vhodný pre jedno aj viacpodlažné rodinné domy, byty, penzióny, hotely, kancelárie a obchodné domy. Výkonný systém pozostáva z centrálnej sacej jednotky, rozvodov a príslušenstva – tiché, hygienické a pohodlné. Odsáva baktérie, roztoče, peľ, prach a pod. Najpokrokovejšia a najhygienickejšia forma vysávania: odstráni aj ten najjemnejší prach z obytného priestoru a zvyšuje tak kvalitu života v domácnosti.

Tepelné čerpadlo

Vzduch, zem, voda a slnko nám ponúkajú svoju energiu bezplatne – túto energiu je možné efektívne využiť pomocou moderného tepelného čerpadla. Efektívne a inteligentné zariadenia prinášajú komfort do domácnosti.
Tepelné čerpadlo ponúka nezávislosť od fosílnych palív a úspornú prevádzku. V lete je môže tepelné čerpadlo zdravo chladiť aj vašu domácnosť.