Menu Zavrieť

Ako zabrániť tvorbe vodného kameňa

Ochrana vykurovania pred vodným kameňomPridaním ochranného prípravku Fernox Protector F1 do systému ústredného kúrenia zabránite usadzovaniu vodného kameňa. Pri používanom systéme je ale potrebné najprv odstrániť vodný kameň zo systému.

Ak je ústredné kúrenie vodným kameňom znečistené, treba ho vyčistiť čističom na báze kyseliny, napríklad prípravkom Fernox Cleaner F3 alebo Fernox DS-40 System Cleaner. Po odstránení vodného kameňa je nevyhnutné chrániť systém pred ďalšou tvorbou vodného kameňa pridaním ochranného prípravku Fernox Protector F1.

Fernox ponúka rad prípravkov na odstránenie vodného kameňa z teplovodných systémov v domácnostiach, ktoré poskytnú ochranu celému domu alebo len jednému spotrebiču či zariadeniu. Na ochranu celého domu je vhodný Fry Electrolytic Scale Reducer ktorý sa inštaluje na prívodné potrubie do domu. Na ochranu jednotlivých spotrebičov a zariadení, napríklad kotla, je ideálny Fry Magnetic Scale Reducer.

Odstránenie vodného kameňa z potrubia vykurovania

Ústredné kúrenie zanesené vodným kameňom je potrebné vyčistiť kvapalinou na báze kyseliny:
Fernox Cleaner F3 alebo Fernox DS-40 System Cleaner

Po odstránení vodného kameňa je dôležité celý systém chrániť pred ďalšou tvorbou vodného kameňa pridaním ochranného prípravku: Fernox Protector F1

Vodný kameň

Ako voda preniká do zeme a hromadí sa vo vodonosnej vrstve, rozpúšťa minerály z kriedových a vápencových skál. Tieto minerály zostávajú vo vode a sú prenášané do vodovodného potrubia domácností. Nevyhnutne sa dostávajú aj do systémov ústredného kúrenia a vodných systémov, v ktorých sa postupom času usádzajú a spôsobujú upchávanie potrubia, pokles účinnosti a predčasné zlyhávanie komponentov. Tieto problémy môžu nastať tak v primárnom vodnom systéme (ústredné kúrenie), ako aj v sekundárnom systéme (teplá úžitková voda).

Usadeniny minerálov, súhrnne známe ako vodný kameň, pozostávajú hlavne z uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého, ktoré sú všeobecne nerozpustné. Vodný kameň sa začne tvoriť, keď sa tieto minerály po zohriatí vody obsahujúcej rozpustené soli hydrogénuhličitana (ktoré sú tepelne nestabilné a rozkladajú sa na uhličitany) začnú usadzovať v systéme.

Vodný kameň je teda vyzrážaný uhličitan vápenatý, ktorý sa nachádza vo vode a usadzuje sa v potrubí. Najviac sa vyzrážava pri zahrievaní vody. Preto sa nachádza hlavne v kotloch, práčke, kanvici, kávovaroch či bojleroch. Najčastejšie máva bielu farbu, ale niekedy je žltkastý až hnedý.

Okrem estetiky znižuje aj životnosť zariadení, účinnosť a zvyšuje náklady na energiu. Vodný kameň a tvrdá voda znižujú účinnosť práčky až o 20 %. Tvrdá voda nezasahuje len do účinnosti spotrebičov. Ovplyvňuje tiež účinnosť pracieho prášku a aviváže, takže prádlo zostáva špinavé. Vo vykurovaní zvyšuje náklady a účinnosť zariadení.

V domácnosti je možné odbúrať vodný kameň pomocou zmäkčovača vody. Je to rýchly a účinný spôsob, ako udržať domácnosť a zariadenia čisté od vodného kameňa

Pri vykurovaní je dôležité prvotné napustenie systému vodou bez uhličitanu vápenatého a následne sa kvapalina udržuje chemickou cestou.

K tvorbe vodného kameňa prispieva niekoľko faktorov:

  • vysoká tvrdosť vody
  • zvýšená hladina pH (zásaditosť) vody
  • zvýšená teplota

Zdroj: http://www.fernox.sk